Reumatologia
Impulsy akustyczne są z powodzeniem stosowane w medycynie od 1990 roku (pod nazwą pozaustrojowej terapii falą uderzeniową) do leczenia różnych chorób z zakresu reumatologii. Jest to dziedzina medycyny wewnętrznej zajmująca się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń reumatycznych kości, stawów, a także ogólnoustrojowymi stanami zapalnymi tkanki łącznej. Rehabilitacja falą uderzeniową przynosi skuteczne efekty w walce z intensywnymi i nawracającymi bólami stawów, ścięgien oraz mięśni.
Leczenie falą uderzeniową zalecane jest przez reumatologa w przypadku:
- zapalenia rozcięgna podeszwowego,
- bólu pięty,
- schorzenia określanego jako łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty,
- haluksów,
- zapalenia stożka rotatorów,
- przewlekłych zapaleń struktur ścięgnistych,
- terapii punktów spustowych,
- utrudnionego zrostu kostnego,
- zespołów bólowych i przeciążeniowych narządu ruchu.
Efekty leczenia falą uderzeniową schorzeń reumatycznych
Stosowanie fal uderzeniowych w leczeniu schorzeń reumatycznych przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ma działanie analgetyczne, czyli wpływa na zmniejszenie lub całkowite zniwelowanie bólu. Fale uderzeniowe także łagodzą występujące objawy stanu zapalnego, usprawniają procesy regeneracji tkanek po złamaniach oraz wpływają na zwiększenie wytrzymałości kości.
Rezultatem terapii falą uderzeniową jest intensyfikacja syntezy kolagenu oraz proces angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Dodatkowo w wyniku oddziaływania fal uderzeniowych następuje likwidacja niektórych zmian zwyrodnieniowo–wytwórczych. Zmniejsza się również napięcie mięśni, co powoduje odprężenie i rozluźnienie.