O stymulacji impulsowej TPS
Obecnie stymulacja impulsowa TPS daje nowe możliwości leczenia chorób neurologicznych. Choroby, takie jak Alzheimer, Parkinson czy depresja dotyczą jednej trzeciej społeczeństwa. Od lat stanowią przedmiot badań naukowych, ponieważ do poradni zgłasza się coraz więcej osób z objawami zaburzeń neurologicznych, a leczenie jedynie lekami nie zawsze przynosi pożądane efekty.
Fale uderzeniowe, czyli impulsy akustyczne wykorzystywane są w medycynie od końca lat 80-tych. Początkowo były one stosowane np. do leczenia chorób układu ruchowego, pozaustrojowego leczenia kamicy nerkowej czy leczenia dławicy piersiowej. W połowie lat 90-tych zauważono, iż fale uderzeniowe przynoszą skuteczne efekty również w leczeniu chorób neurologicznych. Pierwsze zabiegi przeprowadzono w 2015 roku u osób z chorobą Alzheimera. Zadowalające efekty sprawiły, że od 2018 roku przezczaszkowa stymulacja impulsowa została dopuszczona do leczenia. Inne choroby neurologiczne, w tym m.in. choroba Parkinsona i depresja są przedmiotem kolejnych badań klinicznych, których celem jest potwierdzenie skuteczności leczenia.
Czym różnią się fale uderzeniowe od ultradźwięków?
Fale uderzeniowe oraz ultradźwięki mają zbliżony zakres częstotliwości, jednak posiadają bardzo znaczącą różnicę. Ultradźwięki są falą ciągłą z licznymi oscylacjami. Zmienna ekspozycja o wysokiej częstotliwości powoduje, że energia fal ultradźwiękowych jest absorbowana przez tkankę i może powodować jej ogrzanie. Z kolei fale uderzeniowe wytwarzają pojedynczy impuls, po którym następuje fala rozciągająca o mniejszej amplitudzie. Z tego względu stymulacja TPS nie powoduje przegrzewania się tkanek.